Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yeni Başlayanlar için Akvaryum Kurulumu ve Bakımı

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Yeni Başlayanlar için Akvaryum Kurulumu ve Bakımı


  Merhaba değerli forum üyeleri ve ziyaretçileri, hobi denilince akla ilk gelen alanlardan bir tanesidir kuşkusuz akvaryum dünyası. Hemen hepimiz her ne kadar yanlış olsa da yuvarlak bir fanus içerisinde iki adet Japon balığı beslemişizdir. Bunun hata olduğunu balıklarımız can verdikten sonra öğrenip, hacim olarak biraz daha büyük bir akvaryuma geçerek; lepistes, vatoz, çöpçü balığı gibi değişik tatlı su canlılarına yönelmişizdir. İşte kimimizin akvaryum dünyası bu kadar ile son bulurken, kimisi için bu uçsuz bucaksız hobi devam etmiş ve bazıları için hobi olmaktan çıkıp hayat tarzı hem de işleri haline dönüşmüştür. Bugün sizlere tatlı su akvaryumlarına yeni giriş yapacak olan hobici adayları için küçük ipuçlarının bulunduğu ve yeni kurulacak akvaryumlarda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan bir yazı yazacağım.

  TATLI SU AKVARYUMU KURACAK YENİ HOBİCİ ADAYLARININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER:

  Akvaryum Dekor Seçimi: Besleyeceğiniz türü belirledikten sonra akvaryumunuzun dekoru çok ehemmiyetlidir. Dekoru sizin seveceğiniz şekilden ziyade, besleyeceğiniz balıkların kendilerini natürel ortamlarında hissedebileceği şekilde yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse, nebat dolu bir akvaryuma malawi cichlid türlerini atmanız çok büyük bir hata olacaktır. Yeniden aynı şekilde kayalar ve suyun ph’ını arttıran bir kum ile dekor yapıp lepistes beslemenizde bir o kadar büyük bir hatadır. Bu yüzden beslemeye karar verdiğiniz balığın öncelikle natürel ortamlarını incelemeli ve hemen peşinden onların rahat edecekleri ortamlar sağlamalısınız. Unutmayınız ki; balık ne kadar kendini natürel hayat alanında gibi hissederse size o kadar zevk verecektir.

  Akvaryumda Kullanılacak Malzemelerin Belirlenmesi: Başlıca akvaryum malzemeleri ısıtıcı, dış veya iç filtre, kum, aydınlatma ve dekor ürünleridir. Şayet nebatlı bir akvaryum yapacaksanız o vakit ilk başta kumu ve aydınlatmayı nebata göre seçenek etmelisiniz. Bu malzemeler seçilirken elinizden geldiği kadar en iyilerini almanız, akvaryumunuzun uzun soluklu olması ve uzun vadede sizi daha az uğraştırması için en ehemmiyetli husustur. Dekor malzemeleri seçilirken de; elinizden geldiği kadar natürel ürünlere yönelmelisiniz. Hiçbir balık türü içerisinde yapay nebat olan ya da içerisinde batmış yapay bir gemi olan akvaryumdan hoşlanmaz bunu sakın unutmayınız. Bu yüzden elinizden geldiği kadar natürel olan kökler, kayalar ve nebatlar ile dekorunuzu belirleyiniz. Isıtıcının her akvaryumda çok kaliteli ve kuvvetli olması gerekmektedir. Zira ani ısı kaybı ve/veya artışı beslediğiniz canlıların ani renk kayıplarına ve hastalıklarına kapı aralayabilir. Kullanacağını filtrenin gücü içe akvaryumunuzun temizliği ve içerisindeki biyolojik filtrasyon hasebiyle hayati ehemmiyet taşımaktadır. Bilhassa filtre tercihinizi elinizden geldiği kadar iyi yapmaya çaba gösteriniz.

  Akvaryum Heyetimi ve Bakteri Kültürünün Hazırlanması: En ehemmiyetli hususlardan ve yeni hobicilerin en çok hata yaptığı noktalardan bir tanesi ilk müessesede suyun hazırlanmasıdır. Unutmayınız ki; canlılar bizim temizlik anlayışımıza göre değil kendi metabolizmalarının temizlik anlayışına göre sıhhatli yaşamak isteyeceklerdir. İlk heyetimi kolayca anlatmak gerekirse; öncelikle kumunuzu çok iyi yıkayınız ve akvaryumunuza seriniz. Hemen peşinden kullanacağınız dekor ve nebatları dikerek akvaryumunuza su doldurunuz. Metilen mavisi denilen ilacı akvaryumunuzun litresi ile orantılı olarak; tekliflen miktarda suyun içerisine dökünüz ve akvaryumun filtresini, ısıtıcısını devreye sokunuz. Akvaryumunuz tam iki gün bu şekilde boş çalışmalı. İki günün hemen peşinden akvaryumunuzda ne zarar veren, ne de zararsız olarak nitelendirilebilecek hiçbir canlı kalmayacaktır. Unutmayınız ki; metilen mavisi zarar veren bakterileri öldürdüğü gibi faydalı bakterileri de öldürmelidir. Bu yüzden metilen mavisi yalnızca ilk heyetimde ve akvaryum içerisinde hiçbir canlı yokken kurulmalıdır. İki günün hemen peşinden, akvaryumunuza yeniden akvaryum hacminizle doğru orantılı olarak bakteri kültürü ilave ediniz. Bakteri kültürünün tam manasıyla oluşması ve biyolojik filtrasyon randımanlı şekilde oturması 3 gün alacaktır. Başka bir deyişle metilen mavisi dökülüp iki gün çalışan akvaryuma, bakteri kültürü ilave edilip 3 gün daha çalıştırılmalıdır. Bunun ardından akvaryumunuzun suyu oturmuş olacak ve yeni besleyeceğiniz balıkları ilave edebilecek düzeye geleceksiniz. Bu noktada şayet bu süreci kısaltmak istiyorsanız; etrafınızda suyu oturmuş ve hiçbir hastalık barındırmayan bir akvaryum varsa, o akvaryumdan su alarak kendi akvaryumunuza ilave edebilirsiniz. Bu ilk heyetimde kaybedeceğiniz 5 günlük müddeti 1 güne düşürecek işlemdir. Akvaryumunuzun suyunun en az %50’sini oturmuş bir akvaryumdan transfer eder ve üzerine dinlenmiş temiz su ilave ederek bir gün süresince çalıştırırsanız, akvaryumunuz 1 günün ardından canlı ilave etmeye hazır hale gelecektir.

  Akvaryuma Canlı İlave etmesi: Yeni hobicilerin en çok yaptıkları hatalardan biridir kuşkusuz akvaryuma yeni alınan balıkların ilave etmesi. Bu noktada yapmanız şart olan şu olmalıdır. Akvaryumdan aldığınız balıkları bir kapa kendi suları ile birlikte dökünüz. Önce 15 dakika kapta hiç ilave yapmadan bekleyiniz. Ardından kendi akvaryumunuzun suyunu ağır ağır kapa ilave ediniz. Bu hususta ne kadar yavaş davranır ve müddeti uzatırsanız sizler için o denli iyi olacaktır. Bu müddeti en az 2 saate yaymak en iyisidir. Ardından kaptaki canlılar sizin akvaryumunuzun suyuna alışmış olacaktır. Canlıları oldukları kapla beraber akvaryumunuza dökmeyiniz. Sadece balığınızı kapta yakalayarak akvaryum içerisine ilave ediniz. Unutmayınız ki; bilhassa değişik akvaryumculardan alınan balıkların üzerindeki bakteriler çatışacaktır ve balıklarınızı bir anda birbirlerine saldırırken görebilirsiniz. Bu işlemi yukarıda anlatıldığı şekilde yaparsanız, rastgele bir bakteri çatışması ile karşı karşıya kalmazsınız.

  Akvaryumun İdamesi (Yemleme ve Su Değişimi): Artık akvaryumumuzu kurduk ve canlılarımızı zevkle izliyoruz. Sırada bu akvaryumun uzun yıllar sıhhatli canlıların yetişebildiği ve büyüdüğü bir yuva haline dönüştürmek kalıyor. Akvaryumda yemleme ve su değişimi en önemli hususların başında gelmektedir. Yemleme sık ancak çok az miktarlarda yapılmaktadır. Unutmayınız siz balıklarınıza ne kadar yem atarsanız, onlar hepsini tüketecektir. Akvaryumda beslenen balıklarının %90’ı açlıktan değil tokluktan can vermektedir. Ayrı olarak tek tür yem kullanımı yapacağınız diğer bir büyük hatadır. Her tür için en az iki üç çeşit yeminiz bulunmalıdır ve bunları düzenli olarak çok az miktarlarda ve sık sık uygulamalısınız. Su değişimi ise diğer dikkat faktörüz şart olan ehemmiyetli noktadır. Bir hayli yeni akvaryumcu suyun pak olacağını düşünerek, komple temizlik yapar. Yukarıda da dediğimiz gibi balıkların temizlik anlayışı bizimki gibi değildir. Size çok pis ve sararmış gibi gelen su, onların yaşayabilecekleri en temiz ve uygun ortam olabilir. Akvaryum temizliğinde hiçbir zaman suyun hepsini boşaltmayınız. Özel türler hariç ve iyi filtrasyonu olan bir akvaryumda temizlik haftada bir %20-30 dip çekimi şeklinde yapılmalıdır. Sifon isimi verilen aparatlarla akvaryumunuzun dibinden su çekmeli ve üzerine yeni dinlenmiş su ilave etmelisiniz. Akvaryuma ilave edeceğiniz suyun en az 3 gün ağzı açık bir kapta beklemiş olması gerekmektedir. Zira insan sağlını bozmaması açısından suya ilave eden kimyeviler ve ağır metaller bu bekleme müddetince kaybolacaktır. Sakın çeşmeden direk aldığınız suyu akvaryumunuza ilave etmeyiniz. Suyu dipten çekmemizin nedeni de, akvaryum içerisinde bulunan canlıların dışkılarından dolayı oluşan nitratın sudan daha ağır olması ve dipte gaz şeklinde bulunmasıdır. Başka bir deyişle dip çekiminin emeli o nitratı akvaryumdan atmaktır.

  Yukarıda maddeler halinde en kolay şekliyle anlattığım ayrıntıları uygulayarak akvaryumunuzu uzun vadede sıhhatli ve sizlere zevk veren tanklar haline çevirebilirsiniz. Yapacağınız her uygulamayı internetten araştırın, akvaryumunuza ilave edeceğiniz her canlıyı diğer canlılarla uyumunu araştırın. Beslediğiniz canlıların istedikleri PH değeri ve su değerlerini araştırın ve onların natürel hayat alanları ile ilgili bilgi edinmeden akvaryumunuza atmayın. Unutmayınız ki, besleyeceğiniz canlıları siz ne kadar mutlu ederseniz onlarda sizi o denli mutlu edecek ve sizlere doyumsuz göz zevkleri vereceklerdir.

  Elimden geldiğince yeni akvaryum kuracak hobicilere bilgiler vermeye çalıştım. Umarım bu hobiye yeni başlayacak olan kişilere faydalı bir yazı olmuştur. Yeni yazılarımızda bonusum.com forumunda görüşmek dileğiyle, esen kalın…
  www.bonusum.com Profesyonel seo danışmanlığı olarak sitenizi veya firmanızı google ve diğer tüm arama motorlarında ilk sıralara taşıyoruz. Ayrıca web hosting ve webmaster forum sistemimiz sayesinde daha güvenilir platformda geniş yer sağlıyoruz. Web hosting Reseller Sunucu konusunda her türlü soru ve sorunlarınlarınızın cevaplarını web master forumumuzda bulabilirsiniz. https://www.bonusum.com
Hazırlanıyor...
X