Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Mayalı CO2 Sisteminin Detaylı Yapım Aşaması

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Mayalı CO2 Sisteminin Detaylı Yapım Aşaması

  Mayalı CO2 Tüm Sistemin Detaylı Yapım Aşaması

  Çevremdeki ve forumdaki bu hobiye gönül vermiş birçok arkadaştan Mayalı Sistem ile CO2 üretmekle ilgili aynı türde çok fazla sorular aldığım için bu hobiye yeni başlayanların CO2 ile aralarında olan sorunlarını biraz da olsa gidermek amacıyla sistem tarifinin, sistem şişesinin ve sistemin püf noktalarını yaklaşık 1,5 yıllık mayalı sistemle edindiğim deneyimlerime dayanarak paylaşmak istedim. Umarım faydalı olur.

  Ele alınan konular:
  1- Sistemin şişe ve şişe kapağı aşaması
  1-1 Malzemeler ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler
  1-2 Gerekli olan malzemeler
  1-3 Hazırlanış
  2- Sistemin karışım aşaması
  2-1 Malzemeler ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler
  2-2 Gerekli olan malzemeler
  2-3 Hazırlanış
  3- DIY difüzör (Çok yakında)

  -----------------------------------------------------------------------Anlatımda baz alınan sistem 1,5 litrelik şişeye göre hazırlanmıştır--------------------------------------------------------------------------

  Yakın zamanda 0,5 litre – 1 litre – 2,5 litre için gerekli olan ideal malzeme miktarlarını tablo şeklinde paylaşacağım.
  Tabiki kendi oranlarınızı kendi şişe boyutlarınıza göre baz aldığım 1,5 litre malzemelerine göre oranlayabilirsiniz.

  1- Sistemin şişe ve şişe kapağı aşaması:

  1-1 Gerekli olan malzemeler
  Pet şişe

  Pet şişe kapağı

  Japon yapıştırıcısı

  Teflon bant (İsteğe göre)

  Hortum

  Makas

  Gazete kâğıdı  Örnek;


  1-2 Malzemeler ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler:  Pet şişe: Kola şişeleri basınca dayanıklı şişeler olup bu iş için en ideal şişelerdir.

  Pet şişe kapağı: Şişeninkendi kapağı olması dişlerin tam oturması adına önemli bir etkendir.

  Japon yapıştırıcısı: Japon yapıştırıcılar arasında plastik işinde 502 kodlu olanı öneririm. Çok etkili ve hızlı kurur.

  Teflon bant: Şişe ağzına sarılması gaz kaçağını garantiye almak için ekstra olarak kullanılabilir.

  Hortum: Hortumun eksiz olması gaz kaçağını önlemekte birinci dereceden önemli olduğundan hortum ölçüsünü şişenin konacağı yerden akvaryum içine kadar mesafesini ölçüp belirlemeyi unutmayınız.  1-3 Hazırlanış:

  -Kapağı hortumdan daha küçük boyutlarda bir tornavida ile deliyoruz. Burada altını çizmek istediğim husus deliğimiz öyle olmalı ki şişe hortumu rahat bir şekilde değil sıkışarak zorlanarak geçmesini yakalamamızdır. Bu sayede hortum kenarlarında kalacak boşlukları minimuma indirip Japon yapıştırıcısı ile destekledikten sonra güvenilir bir kapak yapmış olacağız.

  Örnek;  -Deliğimiz hortumdan küçük olduğu için düz bir şekilde geçmeyecektir. Bu sebeple hortumu resimdeki örnek gibi makas yardımı ile çapraz şekilde kesip ucunu delikten sonra rahatça çekip delikten geçirmiş olacağız.

  -Bu şekilde bile sıkı sıkıya geçmiş olan hortumu resimlerde olduğu gibi hortumla kapağın kesiştiği dış yüzeyin ve hortumla kapağın kesiştiği iç yüzeyin etrafına Japon yapıştırıcı damlatarak kuruması beklemeliyiz. Aman halıya sıçramasın önleminizi alın

  -Japon yapıştırıcısı normal şartlarda hortum ile şişeyi 10-15 dakikada dondurarak yapıştırıyor ancak işi garantiye almak amacıyla benim önerim 30 dakika hava alan bir ortamda beklemesidir.

  Örnek;  - Şişemiz ışık aldığı sürece fermantasyon süresi kısalmaktadır. Bu yüzden kapaktaki yapıştırıcının kurumasını beklerken bu arada şişemizi ışığa karşı izolasyon yapmalıyız. Gazete kâğıtlarıyla şişeyi çevreledikten sonra bantlarla yapıştırarak tutturmanız yeterli olacaktır. Şişenin ağız kısmından alt düzlüğüne kadar çevrelemeniz yeterlidir. Taban kısmını çevrelediğinizde şişeyi koyduğunuz yerden devrilebilmekte bu yüzden taban kısmını sarmanıza gerek yoktur.


  CO2 için şişe hazır ü


  2- Sistemin karışım aşaması:
  2-1 Gerekli olan malzemeler:  1 su bardağı toz şeker,

  2 çay kaşığı kuru maya,

  750ml su (3su bardağı)

  Sıvı gübre (1ml) (İsteğe bağlı)

  Küçük huni (Elinizde yoksa A4 kâğıdı kıvırarak kullanabilirsiniz)

  Küçük çay bardağı ve kaşığı

  Örnek;


  2-2 Malzemeler ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler:

  Su: Dinlenmiş ve oda sıcaklığında olması birinci dereceden önemlidir. Kısacası içtiğiniz su en idealidir.

  Sıvı gübre: İsteğe bağlıdır. Sistemin erken başlaması ve geç bitmesine katkısı vardır.Fazla dozda atılması CO2 çıkışını büyük ölçüde hızlandıracağından rastgele atılmaması gereklidir. Şırınga ile uygun dozda atamayacaklara tavsiyem atmamaları veya çok az atmalarıdır.  2-3 Hazırlanış:

  -Şişemizin ağzına hunimizi koyduktan sonra 1 bardak toz şekeri şişeye boşaltıyoruz.

  Örnek;  -Ardından boğumuna kadar dinlenmiş su koyduğumuz çay bardağımıza 2 çay kaşığı (silme) kuru mayamızı attıktan sonra çay kaşığı ile tüm mayalar eriyene ve homojen bir karışım olana kadar karıştırarak mayaları eritiyoruz. (1 dakika kadar karıştırmak yeterli gelecektir)

  -Sonra bu karışımı tekrar huni yardımı ile şişeye boşaltıyoruz.

  -Ardından 750ml suyumuzu şişeye boşaltıyoruz.

  -Şişeye deliksiz bir kapak veya parmağınızı tıkadıktan sonra tüm karışım homojen olacak şekilde çalkalamaya başlıyoruz. (1 dakika kadar çalkalamak yeterli gelecektir)


  CO2 için karışım hazır ü


  -Bundan sonrası şişe ve kapağı birleştirmekten ibaret.

  -Ardından şişeden çıkıp akvaryumun yolunu tutacak olan hortumun ucuna eğer varsa difüzörü bağlayıp ortalama 4-5 saat sonra CO2 çıkışını görebilirsiniz.

  -Mayalı sistemlerde hem görsellik hem performans hem fiyat hem de kullanılabilirlik açısından “ISTA 3in1 CO2 difüzör” ürününü kesinlikle öneririm. Küçük akvaryumlar için ‘Small’ büyük akvaryumlar için ‘Large’ boyları olması fazla yer kaplamaması açısından da son derece avantajlı.

  ISTA 3in1 CO2 Difüzör (Small)

  ISTA 3in1 CO2 Difüzör (Large)

  -“Difüzör ile bu şişe patlamaz mı?” sorusuna 3in1 difüzörü ile kullanıldığında binlerce kez hayır diyebilirim. Ancak bu durum sadece bu difüzörde (3in1) geçerlidir.

  Bu difüzör ile 5 çeşit farklı boyda kola şişesi ile uçuk düzeyde maya ve şeker oranları denedim. Sonuç sadece fısır fısır CO2 çıkışı. Tabiki gidip su şişesiyle yaparsanız patlaması kaçınılmazdır.
  - Difüzör alamayanlara veya şimdilik elinde olmayanlar için ise çok yakında idare ettirebilecek düzeyde; hava taşından üstün seramikten düşük performanslı, hortum ucuna sigara izmariti şekline benzeyen ancak daha uzun süre dayanabilen DIY difüzörü paylaşacağım.  Sistem ile ilgili yapılmaması gerekenler:

  -Şişeyi asla çalkalamayınız.

  -Şişeyi asla ısıtıp soğutmayınız. Sabit ısıda koruyunuz.

  -CO2 çıkışı azaldığında şişe kapağını açıp asla içine şeker maya ilavesi yapmayınız.

  -Sistemi gece kapatıp gündüz açmak sistemin ömrünü 1 haftaya düşürür. Bu sebepten sistemi 7/24 açık şekilde bırakınız. Geceleri iç filtreyi açık bırakarak gündüzleride kapatarak bitkilerden gelen O2 yeterli gelecektir.

  > > > Hepsini bir araya toparlarsak karışımı hazırladıktan sonra şişe için sabit duracağı yeri belirleyin ve sonra şişeyi öylece bırakın yerini değiştirmeyin ellemeyin.  Artık hem bitkileriniz hem de siz daha mutlusunuz. Çünkü CO2’niz var.

  Saygılar
  www.bonusum.com Profesyonel seo danışmanlığı olarak sitenizi veya firmanızı google ve diğer tüm arama motorlarında ilk sıralara taşıyoruz. Ayrıca web hosting ve webmaster forum sistemimiz sayesinde daha güvenilir platformda geniş yer sağlıyoruz. Web hosting Reseller Sunucu konusunda her türlü soru ve sorunlarınlarınızın cevaplarını web master forumumuzda bulabilirsiniz. https://www.bonusum.com
Hazırlanıyor...
X