Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Balıkların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Balıkların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

  Balıkların Cinsiyeti,
  Balıkların Cinsiyeti Nasıl belli olur,
  Balığın Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır

  1-KARIN METODU

  Balık ıslak havlu üzerine yatırılır. Anüse yakın karın boşluğuna hafifçe bastırılır. Şayet parmak yumuşak şekilde içeri batıyorsa dişidir. Bu boşluk yumurta boşluğudur. Erkekte ise balık süresince uzanan sert kıkırdağımsı bir karın vardır.

  2-ANÜS METODU

  Bu metod biraz deneyim gerektirmektedir. Göz alışkanlığı kazanıldıkça en kolay metotlardan biridir. Erkek balığın anüsü ufak ve anüs yüzgecine nerdeyse bitişiktir. Çiftleşme hatıranda çıkan spermleri bu yüzgeç vasıtası ile yayar. Dişi balıkta ise anüs büyük ve anüs yüzgecine uzaktır. Zira aşırı yapışkan olan Japon balığı yumurtası anüs yüzgecine yapışmasın diyedir.

  3-GALSMA METODU

  Bu metod yalnızca üreme vaktinde uygulanır. Erkek balığın galsamaları (solungaç kapakları) üzerinde toplu iğne başı kadar beyaz benekçikler oluşur. Bu erkek balığın üremeye hazır olduğunu gösterir. Devamlı dişi balığın karnına kafasıyla vurmaya dişi balıkları tahrik edip üremeye teşvik etmektedir.


  Japon Balığı Cinsiyeti

  Her ne kadar erkek dişi ayrımı zor olsa da tecrübeli kişiler tarafından kolayca ayrılmaktadır. Dikkat edilmesi şart olan püf noktaları vardır.. Bu püf noktaları 5-6 santimetre den ufak balıklarda uygulamayınız.
  Japon balıklarının bir hayli varyetesi bulunmaktadır. Yüzgeçleri ve vücut tiplerine göre farklık göstermektedir. Bir takım yerlerde okuduğum erkek balığı anüs yüzgeci tek dişi balığınki çift olur gibi ibareler yanlıştır. Dişi erkek ayrımını aşağıda değindiğim gibi kolayca yapabilirsiniz.

  Ciklet balıklarının cinsiyeti nasıl anlaşılır


  -Dişilerin yüzgeçleri genelde oval ve kısadır.
  -Yüzgeçleri sivri olanlar da çıkabilir ancak bunların yüzgeçleri kuyruğa kadar ulaşamaz.
  -Vücut erkeklere göre ince ve uzundur.
  -Kafa yapıları küte yakındır  -Erkeklerin yüzgeçleri sivri ve uzundur.Kuyruğun yarısına kadar gelir.
  -Daha yuvarlak bir vücut yapısına sahiptirler.
  -Kafa yapıları balon gibidir,dişielrden daha şişkindir.
  -Dudakları dişilere göre daha şiştir.
Hazırlanıyor...
X