Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Google Adsense hakkında herşey

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Google Adsense hakkında herşey

  Google Adsense Hakkında Herşey

  Google Adsense İle ilgili Ayrıntılı Bilgi Google Adsense nedir?

  Google Adsense, internet sitesi sahiplerinin sitelerinde Google reklamlarını yayınlayarak para kazanmalarını sağlayan bir sistemdir. Adsense’i diğer reklam programlarından ayıran en ehemmiyetli özelliği; internet sitesinin Google robotları tarafından hatıranda taranarak sayfalarınızla alakalı reklamların sitenize gönderilmesidir. Sözgelişi kedilerle alakalı bir siteniz varsa kedi maması, tenisle alakalı bir internet websiteniz varsa google reklamlarının otomatik olarak yayınlandığını göreceksiniz. Sayfa muhtevasıyla direk ilgili bu reklamlar ziyaretçilerinizi de tıklamaya teşvik ediyor ve böylelikle daha çok kazanabiliyorsunuz. Ayrı olarak Adsense siz istemediğiniz sürece sitenize resim içeren hiçbir reklamı yayınlamıyor ve reklamların yayınlanacağı kutunun boyutunu, renklerini, kaç reklam görmek istediğinizi belirleyebiliyorsunuz. Reklamlara her tıklandığında ele geçireceğiniz kazanacağınız para reklamverenin belirlediği ücrete göre değişiyor. Tabiki programın Türkçe olması ve Türkiye’ye ödeme yapması çok ehemmiyetli bir nokta. Bizce Adsense’den paranızı alıp alamayacağınız ile ilgili hiç kuşkunuz olmamalı, zira burada Google teminatından söz ediyoruz.

  Nasıl kaydolurum?

  Google Adsense’e müracaat etmek için veya programla alakalı ayrıntılı bilgi almak için www.google.com/adsense adresine girmelisiniz. yüzlerce dil seçeneği bulunan arayüzün Türkçe olarak açıldığını göreceksiniz. Google Adsense’e müracaat etmek fiyatsız olmasına karşın her sitenin müracaatı kabul edilmiyor. Sitenize reklam alabilmeniz için siteniz www.google.com/adsense/policies adresindeki kaidelere uygun olmalı. Bunların başında sitenizin yasaya aykırı veya telif haklarına ters hiçbir muhteva barındırmaması ve ziyaretçilerin reklamlara tıklamak için teşvik edilmemesi gerekiyor. Başka bir deyişle sitenizde netlikle “sitemize yardımcı olmak için reklamlara tıklayın” gibi benzer bir not bulunmamalı. Düzenli olarak gerçekleşen kontroller esnasında kaidelerden birini ihlal ettiğiniz belirlerse ikazlıyorsunuz veya hesabınız kapanıyor, kazanmış olduğunuz paralar da belli bir miktarı geçtiyseniz geri ödeniyor.

  Adsense müracaat formunu doldurmak için ana sayfadaki “Müracaat etmek İçin Buraya Tıklayın” düğmesine tıklamalısınız. Hemen peşinden “Google’da Yeni misiniz?” bölümünü dolduryoruz ve ikinci adıma geçiyoruz. Burada hesabınızın şahsi mi yoksa müessesesel mı olacağını belirliyorsunuz. Üçüncü adımda hesabınızla alakalı bilgileri gireceksiniz. Burada Türkçe karakterler kullanmamaya özen gösterin. İnternet sitesi alanına yazacağınız adresin dilini doğru olarak belirtmeyi unutmayın. Ansızın fazla siteniz varsa hepsi için ayrı ayrı müracaat etmenize gerek yok. Zati kaidelere da ters. İlk müracaatınız onaylandıktan sonra, diğer internet sitelerinizi hesabınıza hatıranda ilave edebiliyor ve reklam alabiliyorsunuz. Son adımda, girdiğiniz hesap bilgilerini kontrol ederek onaylamalısınız. Müracaatı bitirdiğinizde başvurunuzun 2-3 gün içerisinde değerlendirileceği ve başvurunuzun onaylandığına değin bir e-mail alacağınızı belirten bir not görceksniz. Ne yazık ki bu vaziyet yanlızca ingilizce siteler için geçerli. Türkçe siteler içinse bekleme müddeti 1 ila 2 ay arasında değişmektedir.

  Mr.Incomer’ın notu: Adsense başvurunuzun daha kısa müddette kabul edilmesi için size yardımcı oluyoruz. (En geç 5 gün içerisinde başvurularınız kabul edilecek)mr@incomer.net

  Başvurunuz onaylandıktan sonra

  Şayet siteniz kaideler uygun ise belli bir vakit sonra başvurunuzun onaylandığına ve hesabınızın açıldığına dair bir e-mail alacaksınız. Hesaba ilk kez girdiğinizde rağmeniz vergi bilgileri formu çıkacak. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ de yaşamıyorsanız “hayır” seçeneğini seçerek devam edebilirsiniz. Bu durumda Google’a rastgele bir doküman sunmanız gerekmeyecek ve hesabınızdan vergi kesimi yapılmayacak. Şayet AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de yaşıyorsanız “Evet” i seçerek büyücünün sunacağı yönergeleri izlemelisiniz. Son adımda erdiğiniz vergi bilgileri IP adresinizle beraber kaydediliyor, bu da gerektiğinde kullanılmak üzere imza yerine geçiyor. Vergi bilgilerini girdikten sonra hesabınız etkinleşecek ve sitenize reklam alabileceksiniz.

  Reklam ayarları

  Öncelikle “Reklam Ayarları” sekmesine girmeli ve reklam kodunuzu oluşturmalısınız. Karşınıza gelen sayfada reklam stilini, renk paletini e reklam türünü seçebilirsiniz. Reklamları frame kullanılan bir sitede yayınlayacaksanız “Çerçeveli Sayfa” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Son olarak, sayfanın en altında otomatik olarak oluşan Adsense kodunuzu kopyalama yapıp reklamı yayınlamak istediğiniz sayfanın html kaynağına yapıştırmalısınız. Adsense, yeni bir reklam kodunun ilave ettiği siteleri hemen saptıyor e genelde birkaç dakika içinde siteniz Adsense robotları tarafından taranmış oluyor. Bu müddet içinde sitenizde para kazandırmayan genel hizmet reklamları çıkıyor. Yeniden aynı şekilde sitenizin içeriğine uygun reklamlar bulunamadığı takdirde genel hizmet reklamları çıkmaya devam ediyor.

  Arama için adsense

  Google Adsense’de muhtevaya yönelik reklam programı hariç bir de aramaya yönelik reklam programı mevcut. Burada sitenize Google arama kutucuğunu yerleştiriyorsunuz. Sitenizden yapılan aramalar neticeninde çıkan sayfalardaki destekçi linklere tıklanırsa sizde para kazanıyorsunuz. Ancak buradan kazanacağınız para muhtevaya yönelik reklamdan az olacağı için pek önermiyoruz.

  Reklam performansınızı artırmanın yolları
  1- Reklam renklerini seçerken, websitenizin stiline uygun renkler seçin. Sitenizin içeriği gibi duran reklamlar tıklanma oranını dolayısıyla da kazancınızı artıracaktır.

  2- Reklamları sitenizde kolay okunabilen yerlere koymalısınız. Pop up açmak netlikle yasak. Ayrı olarak unutmayın, Adsense reklamları gösterildikçe değil, bu reklamlara tıklandıkça para kazanırsınız.

  3- Şifreli sayfalar Google botlarınca taranamayacağından bu tip sayfalara ilave edeceğiniz kodlarda yalnızca genel hizmet reklamları çıkacaktır.

  4- Adsense reklam kodlarını metin tabanlı veyahut yazıların çok olduğu sayfalara ilave etmelisiniz. İçeriği olmayan sayfalara koyduğunuz sayfalarda da yeniden genel hizmet reklamları çıkacaktır.

  Paranızı nasıl alacaksınız?

  Google her ne kadar tıklama başına iyi kazandırsa da ödeme açısından biraz sınıfta kalıyor. Google hesabınızda 100$ biriktiğinde ödemenizi o aydan sonra alıyorsunuz. Şayet bir ayda 100$ biriktiremezseniz o ay kazandığınız para bir sonraki aya devrediyor. Gelelim ödeme sürecine. Diyelim ki mart ayında 100$ birikti hesabınızda. Bu para Nisan ayı nihayetinde (20-25) onaylanıyor, tabii hile veyahut benzer meseleler çıkmadığı sürece. Ödemenizin onaylanmasını takip eden 1-2 gün içinde çekiniz kesilerek kaydolurken verdiğiniz hane adresine postalanıyor. Çekin elinize erişmesi ikamet ettiğiniz şehre göre 10 ile 20 günü buluyor. Çekin elinize erişmesinden sonra yapacağınız iş bir bankaya gidip çeki bozdurmak.
Hazırlanıyor...
X